Mnislav Zelený - Atapana
Hospodářské noviny, 4. února 2010

Venezuela: Studenti stupňují kampaň proti Chávezově autokracii

Již déle než týden otřásají Venezuelou masové demonstrace studentů, pobouřených uzavřením televize RCTV, která se "provinila" neodvysíláním projevu prezidenta Huga Cháveze. 

Byla to poslední kapka, kterou přetekl pohár jejich trpělivosti, těžce zkoušené kolapsem domácího trhu s elektřinou, vodou i základními potravinami. Venezuelci jsou stále chudší a hospodářské úspěchy skromné, ale o to hlasitěji vychvalované v nedělním pořadu "Alo, Presidente". 

V něm charizmatický Chávez se širokým úsměvem v několikahodinových proslovech - které musí televizní stanice povinně vysílat - přesvědčuje národ, jak lépe se mu díky jeho vládě žije. 

Kdo mu věří? 

Tomu už ale skoro nikdo nevěří. Na 97 procent Venezuelců v anketě televize Globovision uvedlo, že Chávez nechal kanál RCTV uzavřít kvůli kritice jeho politiky. 

"To nechceme!" bouří se studenti. "Nedáme si vnutit, co si máme myslet, co máme číst, co máme dělat, co máme říkat!" skandují každodenně nejen v Caracasu, ale i v Meride, Valencii, Tachire, Zulii, Araguji či Anzotegui. Všude přitom mávají nejen venezuelskými vlajkami, ale také transparenty s heslem "Prohrál jsi, Chávezi". 

Policie při potlačování studentských bouří několik lidí zabila a desítky dalších zranila. Ministr vnitra Tarek El-Assami policejní násilí hájí slovy, že "tito studenti ... byli nakaženi pravicí a uměle destabilizují situaci". 

K uzavření televize RCTV došlo v napjaté situaci, kdy zemi dlouhodobě sužují výpadky v dodávkách elektřiny i pitné vody. Chávez z toho viní střídavě fenomén El Niňo, krizi venezuelského kapitalismu nebo předcházející 4. republiku. 

Ekonomická katastrofa 

Odborníci však jasně říkají, že sucha způsobená El Niněm přicházejí pravidelně již po staletí a v roce 2001 bylo sucho ještě větší, přičemž elektřina nešla "jen" 15 procentům odběratelů. Nyní je však každý den bez proudu až 35 procent rozvodné sítě, protože vláda navzdory rostoucí spotřebě v posledních 11 letech nevybudovala žádné nové elektrárny. 

Horkokrevné vyvlastňování soukromých podniků a státem nařízené ceny zboží pod úrovní výrobních nákladů měly podle Chávezových plánů zničit venezuelskou buržoazii a oligarchii, místo toho ale ruinují hospodářství. Černý trh vzkvétá, roste kriminalita. 

Chávez ubezpečuje, že vše je v nejlepším pořádku. Ano, vše je podle revolučních zákonů, které si vláda sama schválila, což při svých projevech prezident a jeho ministři často zdůrazňují zvedáním modré knížky. Podobně jako Mao zvedal knížku rudou či Muammar Kaddáfí zelenou. 

Chaos v zemi roste, podporovaný nervozitou z blížících se voleb. Krátce po uzavření RCTV odstoupilo několik generálů, na své funkce rezignovali i viceprezident Ramon Carrizalez a jeho manželka Yubiri Ortegová, ministryně životního prostředí. 

Chávez nejspíš netušil, jak velké pobouření vypnutím RCTV způsobí. Současná vlna protestů totiž nápadně připomíná rok 2007, kdy studenti převážili referendum o nové socialistické ústavě v prezidentovu porážku.