Mnislav Zelený - Atapana
www.lidovky.cz, 21. dubna 2010

Strmý vzestup spasitele Radka Johna

Radka Johna osobně neznám a také jsem neměl tu příležitost sledovat jeho osobní kariéru. Reaguji pouze na jeho poslední strmý vzestup a na jeho vlastní prezentaci. Samochvála vždycky smrdí a házení všech ostatních soupeřů do jednoho pytle podvodníků a korupčníků je zjednodušené vidění světa a těch ostatních. Zdaleka nechci tvrdit, že nemá pravdu, ale jeho mesiášství je mi podezřelé. Za druhé mi jeho způsob vstupu na politická prkna, která znamenají svět, připomínají jiné podobné vstupy v jiných oblastech světa, které nedopadly moc dobře. Nedá mi to, abych se pro příklady neobrátil k Jižní Americe, kterou osobně znám po více než čtyřicet let, kam pravidelně každoročně dojíždím. 

Hugo Chávez Frías vstoupil do prezidentských voleb ve Venezuele před 12 lety siláckými prohlášeními, že všichni politici v zemi jsou zkorumpovaní. Chávez se objevil ve správné době všeobecné krize a vyčpělosti tradičních politických stran. On prý přinese nový, čerstvý vítr, který všechny smete do propadliště dějin, protože on jediný je čistý a chce blaho pro všechny. Vyhrál. 

Většina národa šla za ním, každý přece chtěl s těmi bývalými lumpy zamést. Chávez všechny soupeře opravdu smetl do smetiště a začal zavádět tvrdý autoritářský režim. Ne že by tehdy neměl pravdu. Ano, všichni předcházející politici byli zkorumpovaní, všichni tyli z národního bohatství, všichni kradli. On, pan Čistý, je vyměnil a po více než jedenácti letech jeho vlády je situace stejná, a možná ještě horší, jenže v opačném gardu. 

Kdo by u nás nechtěl zatočit se všemi lumpy a zkorumpovanými úředníky a politiky zleva, zprava, zezadu i zepředu, že? Určitě valná většina. Je to velmi dobrý vstup do kampaně, jsou to velmi dobrá hesla a nápady. „Já, pan Čistý, jsem tady, abych vše napravil,“ říká pan John, který se také objevil jako deus ex machina. Také v době totální nedůvěry v tradiční politické strany, tentokrát u nás. Za krátkou doby své kariéry je nazýván Spasitelem. Výborně! Těšme se, jak s nimi všemi zatočí, jak se s nikým nespojí. Doufejme, že nenastolí totalitní režim jako Chávez anebo pro zvýšení popularity nevkročí do hájemství mocných bossů a la Krejčíř, Pitr či zemřelý Mrázek. 

Ti, kteří v něj věří, doufají, že je to sám Mesiáš, který to tady v české zatuchlé kotlině řádně provětrá. Jenže Mesiášem asi není. Víme, že naše sofistikovaná politická scéna je řečeno eufemisticky velmi, velmi neprůhledná, kdy každý tak znatelný posun na výsluní nás nutí ptát se: „Co či kdo je za tím?“