Mnislav Zelený - Atapana
www.lidovky.cz, 17. března 2011

Ať se vraždí. My jsme dělali totéž

Evropu pořád něco děsí, pořád něco řeší a pořád někomu radí. Těm v Asii, těm v Africe, těm v Arábii, prostě těm ostatním. Jenže při tom řešení nechce nastavovat svoji kůži a pravidelně počítá s účastí USA. Tož jaksi z tradice, z dob dvou světových válek. 

Takže bombardovat Libyi, nebo ne? Ale samozřejmě že ne! Zní to tvrdě pro naše uši. Vždyť je tam přece Kaddáfí masakruje! Musíme to zastavit! Nejsem žádný přítel extravagantního revolucionáře, ba právě naopak, ale přesto je to jejich „dělo“! Co my se tam a jinam musíme furt cpát? Jasně, jsou to i ty naše zájmy, což vše činí mnohem složitějším a netransparentnějším. Je tam právě i ta nafta; od závislosti na ní jsme se měli už dávno odpoutat. Ceny u našich benzinek jdou nahoru a to nám vadí, že? Takže bombardovat a chytře vše přemalovat na hájení lidských práv. Ale ať to udělá někdo za nás, abychom měli volné ruce k jeho kritice. 

Předpoklad vzniku národa Takže v Iráku za Saddáma byl sice teror, v Afghánistánu byl sice také teror, i v Libyi či v Egyptě, a žádná demokracie. Ale byl tam klid. Asi tak, jako když Přemyslovci ovládli českou kotlinu a museli k tomu vyvraždit ty, kteří se nepodvolili: Slavníkovce, Vršovce, částečně Pšovany, Charváty a další kmeny a klany. Teror, vraždy a potoky krve byly nutným předpokladem vzniku českého národa, českého státu. To nezapomínejme. 

Jak by se asi Přemyslovcům líbilo, kdybychom k nim přišli hlásat a vnucovat jim demokracii a lidská práva? Asi by nás nejspíš upálili. Vidíte, a přesto nám nevadí, že se mezi sebou mlátili, že Boleslav III. nechal vykastrovat svého bratra Jaromíra a jemu nakonec vypíchali oči, svatou Ludmilu uškrtili vrahové od příbuzné Drahomíry, jiní si vyřezávali jazyky. A dokonce se rádi chlubíme jejich dynastií, která založila právní základy českého státu. Jsme na ně hrdí, jak dobývali okolní kraje a rozšiřovali hranice českého království. Dobývali je mečem a masakry. Je to však už dávno a současný teror vidíme online. 

Jenže ta Libye, Irák, Afghánistán a jiné oblasti Asie a Afriky jsou v dost podobné vývojové situaci, jaká byla u nás třeba za těch Přemyslovců. Kmeny, klany, rody se tam prostě vraždí, bojují, čímž postupně vytvářejí nějaký budoucí národ, budoucí právní základy. Budou to však jejich zákony a jejich státy. A možná taky dojdou k nějakým lidským právům, možná ne, možná dojdou k něčemu zcela jinému. Bude to však jejich volba a my nemáme žádné právo jim vnucovat naše dějinné hodnoty a výsledky našeho procesu. 

Naši politici, konkrétně Merkelová po padesáti letech uznala, že „multikulti“ byl omyl. A tím je vše vyřízeno? Zdá se, že pro politiky ano. Pokus se sice nezdařil, ale pacient žije dál. Ano, páni politici, ale jak dlouho? Tento odpískaný politický omyl totiž znesvětil celou Evropu, která z té bídy už nevybředne. Evropa tím ztratila svoji bitvu. Bitva o Evropu se už odehrává docela jinde. Jen jsme prohráli naši budoucnost. Teď to nikoho nebolí, ale za pár let budeme možná už na odpis. Jsme slabí, líní, zkorumpovaní, zpohodlnělí, zvyklí na tisíce výhod a sociálních jistot, a naši politici jsou ještě slabší. Jako kulturní antropolog uznávám každou rasu, každý kmen, každou kulturu a právo na jejich existenci, na jejich názory, na jejich hodnoty, na jejich pravdu, na jejich zvyky. Usekávají stále ruce zlodějům? Dobře tak. Je to jejich právo, jejich zvyk. Proč se máme proti tomu bouřit? Provádějí ženám obřízku? Že to je bolestivé, že je to pro nás odpudivé? Proč jim to máme zakazovat? Je to přece jejich zvyk, ke kterému nějak dospěli. Prérijní indiáni měli rituál Tance Slunce. Mladí hoši, kteří procházeli iniciačním obřadem, museli dokázat odvahu: nařezávala se jim kůže na hrudníku, za kterou se zasekávaly háky na provazech a jejich těla se pak vytahovala do vzduchu. 

Asi i to by bylo podle našich názorů považováno za kruté a naše zákony by to zakázaly. Podobně by zakázaly vlastně všechny iniciační rituály, protože všechny jsou velice bolestivé a krvavé. To vše patřilo k určité kultuře, to vše bylo správné, že se tak dělo. Ale tam u nich, v jejich životním prostředí. Tam to patří, tam je to funkční, ne u nás. Indiáni k nám Tanec Slunce neimportují. Židi na celém světě obřezávají mladé kluky. Nám se to zdá taky divné, ale oni vědí dobře proč a mají k tomu své vysvětlení. Asi takové, jako proč nejedí vepřové, což by nám Čechům vadilo mnohem víc. Jenže oni nám nevnucují obřízku ani nám nezakazují jíst vepřové. Ovšem jen proto, že u nás neplatí židovské náboženské zákony. To zatím nehrozí, ale hrozí nám jiné zvyky a jiné zákony, třeba ty muslimské, jako výsledek nesmyslně otevřených dveří do Evropy a politické preference „multikulti“. Lidská práva, která jsme si kodifikovali, jsou tak stále více zneužívaná cizími agresivními kulturami proti nám. 

Jsme vyčpělá rasa, neschopná bojovat o svá práva, zvyky a svoji pravdu. Svoji dobu světovlády a kolonií jsme si už odbyli. Teď ustupujeme a vyklízíme pole v celé Evropě. Každý se bojí jen vyslovit myšlenku o současné etnické bídě Evropy, protože lidskoprávní průmysl, potažmo moderní levice, by ho rozdupala na padrť. A zatímco se na horních palubách se ještě tancuje a veselí, do strojovny potápějící se Evropy zatéká už padesát let, a stále více. 

*** 

I v Libyi byl sice teror, ale byl tam klid. Asi tak, jako když Přemyslovci ovládli českou kotlinu a museli k tomu vyvraždit ty, kteří se nepodvolili.