Vidím, že se všichni vyjadřují k pochodu gayů a lesb. Nuže, co na to má výchova  u amazonských indiánů?. Ale kdepak u nich, již od útlého dětství jsem nesnášel májové průvody, hromadné akce pionýrů,  masové akce ROH, později ani davové lyžařské závodění na Jizerce či Vasův běh ani mi k srdci nepřirostl maratón v Sao Palu. Pochopitelně ze stejných důvodů nasnáším vojenské pochody, různé marše a davové útoky. Jednoduše řečeno nesnáším masovky. Tyto davy ve mne vzbuzují strach a hrůzu. Ne vždy se může něco semlít, ale často se něco semele,a pak je pozdě. Dav se dá velmi snadno zmanipulovat, využít pro jisté cíle. I zcela normální lidi se v davu nechají unést a zfanatizovat. To jsme viděli před časem, kdy obyčejní a mnohdy i vlídní ševci a pekaři se v davu proměnili v hajlující sebranku. I klidná mírová demonstrace se pod vlivem pár slov, pár pokynů, pár příkazů, pár hesel,  může proměnit ve valící a ničící davy likvidující a vypalující bezohledně, co je po ruce. Masovost je navíc velmi hlučná. Nikdy mne proto nelákaly ochozy stadiónů, kde se to nezkrotnými davy jen hemží a řvoucí běsy jsou schopni i zabíjet. Nemám v lásce jakékoliv arény s hučící davy kolem, ať již  tam teče krev boxerů nebo jiných gladiátorů, která davy tak vzrušuje. Nemám rád masové sportovní akce nebo koncerty, protože vždy za sebou zanechají  spoušť. Radost z podobných činností mizí v oparu řevu a běsnění.

            A tak mi je jedno, zda pochodují gayové a lesby a předvádějí své nádherné tělesné křivky a muskulatury nebo šiky rudých Severokorejců před svým vůdcem Kimem, protože obého se neúčastním a tak ani nemám důvod je podporovat nebo se jim obdivovat. V davu se může leccos schovat: podvod, špína, zlo, zničená příroda, smrt.Vždyť i taková  setkání s nádhernou nálepkou Love Parade, a navíc ve spořádaném Německu, končí smrtí.

            Uznávám individualitu, individuální běh na lyžích v tiché zasněžené samotě hor, individuální sjíždění řek v osamocených peřejích, individuální oddávání se svému partnerovu někde v romantickém ústraní, individuální cestu za svým cílem, kdy je vše transparentní a nelze se za někoho v davu schovávat, kde si jen já sám mohu srovnávat svou sílu a dovednost, kde jen já si něco vyhraji nebo prohraji. A žádný dav.

            Amazonský indián by se opravdu děsil podobných akcí, i když by je toleroval, protože je na výsost tolerantní, ale spěchal by někam pěkně daleko do ticha samoty a pohody. Také on se děsí jakékoliv masovosti, u něj není ani válka masová záležitost!  Děsil  by se, jako já, třeba jen toho nepatřičného hluku, který by ničil jeho jemný sluch. Ten totiž potřebuje, aby rozeznával zpět stovek a stovek ptáků, cvrkot tisíce druhů hmyzu, pískot kapybar a tapírů, zurčení vln  peřejí, vzdálené hromy blížící se bouře. To jen a jen proto, aby se mohl  nejen očima, ale i sluchem kochat z nádhery přírody vůkol něj, z nádhery života.

            To ty davy nepotřebují. Ti svým řevem a předváděním nutí svět uznat jejich pravdu a třeba ji povýšit na nějakou vyšší normu, ať už je to pravda hnědá, rudá, žlutá nebo gayovská.  Nevadí mi gayové ani lesby, Vasův běh ani něčí ideje, ale ať si je každý světí ve své duši a nenutí nás k jejich obdivu. Pak se z toho může stát jen a jen politikum a k tomu politiky přece nevolíme.