Mnislav Zelený
Lidové noviny, 29. července 2008

Chávez si namlouvá Rusko

Je zřejmě jen otázkou času, kdy venezuelský prezident nabídne Rusům vojenskou základnu na svém území. 

Hugo Chávez se stává významným světovým hráčem v boji za návrat bipolárního světa. Vzhledem k jeho velké osobní energii parašutisty, která je podněcována jeho osobní záští vůči USA, buduje bez ohledu na zhoršující se ekonomickou situaci Venezuelců stále větší zahraniční aktivity s těmi zeměmi planety, jež mají jakékoliv výhrady vůči silné pozici Spojených států. Objíždí všechny tyto země a podporuje vznik jednotné fronty proti americkému imperialismu, na což slyší řada států, z nichž některé by třeba rády v budoucnu zaujaly toto výsostné místo světové velmoci číslo jedna. 

Revoluce jako vývozní artikl Venezuelský prezident Chávez je ochoten spojit se s kýmkoliv, kdo má chuť přistřihnout strýčkovi Samovi křídla. K takovému budování osy má všechny předpoklady. Má téměř neomezené finanční prostředky z nafty a plynu, protože ve své zemi o všem rozhoduje a ještě nedávnou samostatnost Národní banky pokořil ve svůj prospěch. 

Prostřednictvím laciné dumpingové ceny těchto energetických zdrojů se mu hladce daří vyvážet svoji bolivariánskou revoluci do mnoha latinskoamerických zemí (Nikaragua, Bolívie, Kuba, Ekvádor, Argentina, částečně Brazílie, Uruguay, Chile), které si během uplynulých pár let naklonil tak, že se stal přirozeným vůdcem levicového světa amerického kontinentu. 

Uvolněná naftová pole, která znárodnil společnostem z euroatlantického světa, nabízí Číně, Indii a Íránu. Škrcením výdajů na zlepšování životní úrovně vlastního obyvatelstva získává další prostředky i pro vzrůstající nákupy válečné výzbroje, která přichází zejména z Ruska a Běloruska, kam v poslední době velice často jezdí. 

Jeho nákupy vojenských letadel, ponorek i kalašnikovů rostou exponenciální křivkou, a tak se nelze divit, že Venezuela na počet obyvatel patří k světové špičce dovozců válečného materiálu. Halasně vytrubuje do světa, že je ohrožován ze strany USA a od jejího spojence v Jižní Americe, od Kolumbie, která se jako jedna z mála zdejších zemí nenechala zlákat revolučními idejemi do levicového tábora pod venezuelskou vlajkou. 

Válečný program Guaicaipuro vypracovaný válečným institutem Instituto de Altos Estudios de la Defensa Nacional vyhlašuje preventivní útok proti Kolumbii. Používá se ve vojenských akademiích Venezuely k simulování války a k zastrašování Kolumbijců, aby se odvrátili od pravicové vlády Uribeho. Opak se však stal pravdou. Kolumbijci se semkli a letos již podruhé vyšli v mnoha milionech do ulic proti terorismu, válce a guerille. Právě kolumbijská guerilla se totiž před půl rokem stala dalším spojencem Chávezovy velké hry o globální moc. 

V tomto válečném programu namířeném k vyprovokování války s USA vystupují i Rusko, Čína a Indie jako spojenci pod konspirativním názvem Země Tmavomodré 1, 2 a 3, s kterými má Caracas údajně vojenské a politické smlouvy. 

Nepřátelé USA, spojte se! 

Vzhledem k zvyšujícímu se tlaku vnitřní opozice a k rostoucí nespokojenosti obyvatel venezuelský vůdce v posledních letech ještě více napřimuje své síly i do vzdáleného zahraničí Asie a Evropy. 

I tam úspěšně nachází nová spojenectví. S Teheránem má již několikaleté přátelství, kdy se s jejím prezidentem předhání v protiamerické rétorice. 

Do Ruska také rád jezdí na návštěvy a na nákupy a je pozoruhodné, jak vývoj chávistické Venezuely v posledních deseti letech připomíná určité znaky bývalého SSSR: dostatek přírodních energetických zdrojů, kult osobnosti, neomezená silná vláda jednoho silného muže, chudoba vlastních obyvatel, výrazně omezené možnosti místních obyvatel cestovat do zahraničí, likvidace svobodného tisku a masmédií, omezená svoboda slova, vývoz revoluce. Jen místo „Proletáři všech zemí, spojte se!“ nabízí „Nepřátelé USA, spojte se!“. 

Chytrá horákyně po venezuelsku Namlouvání s Ruskem je logickým vyústěním vývoje bolivariánské revoluce a světové situace. Nedávná cesta do Moskvy je jeho již šestá návštěva (!). Jak signifikantní! Chávez dobře ví, že i Rusko chce oslabit moc USA a opětovně vystoupit na pomyslný piedestal světové velmoci řídící či ovlivňující běh světa. A také ví, že on je jeho vhodným spojencem v samém zázemí amerického kontinentu, na „zadním dvorku“ strýčka Sama, podobně jako svého času Kuba. 

Zcela logicky se tedy nabízí otázka, kdy Chávez nabídne Rusku vojenskou základnu na svém území. Při odjezdu z Moskvy do Minska to tentokrát popřel, i když dodal, že by on i všechen venezuelský lid spřátelená ruská vojska rád na svém území přivítal. Chytrá horákyně. 

Zato další významný nákup válečného materiálu zcela „zatlouct“ nemohl. Na přímou otázku, zda jsou ve Venezuele ruská letadla a helikoptéry, mazaně odpověděl, že tam ruské nejsou, že ty suchoje jsou již venezuelské! Prostě chytrá horákyně. Naposledy byl v Moskvě přesně před rokem, kdy hlavně navštěvoval továrny na vojenský materiál. Letos v květnu nakoupil tři ponorky a od roku 2004 do Caracasu již dorazilo na 100 000 kalašnikovů AK-103 a také 53 helikoptér a 24 letounů Suchoj. Ty všechny jsou už logicky pomalované venezuelskými barvami, takže nejsou ruské. Nákupem zbraní z Ruska chce Chávez, podle svých slov, odblokovat z tohoto obchodu USA, které ostatně na vývoz zbraní do Venezuely vyhlásily embargo. 

Na téma enormního zbrojení letos 25. června při vojenském defilé k oslavě Dne armády a k 187. výročí bitvy u Corobobo prohlásil: „... Naše revoluce je revoluce pacifická a chce pokračovat jako pacifická. Ale ať se nikdo nemýlí: tato revoluce je vyzbrojená...“ Potřetí chytrá horákyně. 

*** 

Chávez dobře ví, že i Rusko chce oslabit moc USA a opět vystoupit na pomyslný piedestal světové velmoci řídící či ovlivňující běh světa 

O autorovi: Mnislav Zelený-Atapana, etnograf