Pilulkami si tlumí bolesti

Získali jsme informace o stovce léčivých rostlin, říká Ludmila (Škrabáková), která při expedici do Jižní Ameriky zkoumala, jak indiáni používají přírodní medicínu.

LN Dosavadní výzkumy ukazují, že indiáni raději sáhnou po pilulce než po přírodním přípravku. Jak si to vysvětlujete?
Je to pro ně jednodušší než hledat v pralese správnou rostlinu a pak z kůry nebo listů připravovat daný lék nebo odvar. Stejně jako pro většinu lidí naší civilizace.

LN Ale na pilulky si musí vydělat, aby si je mohli koupit. 
Asi jak kdy. Léky jim často dávají cizinci, kteří navštěvují indiánské osady, či nejrůznější vládní a jiné zdravotní programy nebo projekty. Samozřejmě nelze tvrdit, že by indiáni byli na pilulkách závislí, ale když dostanou příležitost, tak ji využijí.

LN Jaké nemoci pilulkami léčí? 
Většinou za bělochem přijdou se slovy, že je něco bolí, třeba hlava nebo záda. Například v Peru mě náčelník kmene Ocainů docela pravidelně žádal o prášky, protože ho bolelo koleno.

LN Prášky na tlumení bolesti ale příčinu problému neodstraní. Když jste odjela a pilulky mu došly, co dál?
To nevím. Jemu stačilo, že koleno přestalo na pár dní bolet. V komunitě byl navíc ojedinělý případ indiána, který se naučil používat akupunkturní jehly, čili předpokládám, že mu dále koleno léčil on.

LN Jakými nemocemi trpí indiáni nejčastěji?
Nedávno jsem se vrátila z výpravy pořádané obecně prospěšnou společností Velká Amazonie. Pobývali jsme v několika osadách kmene Ye'kwanů na přítocích Orinoka. Prakticky všichni v této oblasti měli malárii. Indiánům rovněž hrozí různé úrazy při kácení stromů pro políčka v pralese, při lovu a podobně. Mívají také střevní potíže, i když si dávají pozor, aby nepili znečištěnou vodu. Velkým rizikem jsou jedovatí hadi.

LN Jaké poznatky z vašeho výzkumu vyplývají?
Sbírání údajů a informací u kmene Ye'kwanů považuji za počátek rozsáhlého výzkumu, který potrvá několik let. Indiáni totiž svoje poznatky o léčivých rostlinách spíše tají, než aby je každému říkali na potkání. Mají s bělochy dost špatné zkušenosti. Naší expedici se podařilo získat informace asi o stovce léčivých rostlin včetně magických, dále o jedech a barvivech. Většinu rostlin používají na léčbu průjmu, horečky a na uštknutí. Rovněž jsme se dozvěděli o lécích nerostlinného původu, například na astmatické potíže používají olej z rejnoka.


Josef Matyáš